O Krušných horách

O Krušných horách

Flájský plavební kanál

Jedním z turistických cílů na Mostecku je  naučná stezka vedoucí podél Flájského plavebního kanálu. Stezka vede od horního toku Flájského potoka až k ústí kanálu do Freiberské Muldy v německém Clausnitz. V minulosti sloužila tato vzácná krušnohorská technická památka, jediná svého druhu v republice,  pro vodní dopravu dříví.


Pputování po stezce můžete začít na státní hranici mezi ČR a Německou spolkovou republikou – Sasko, v místě nově vybudovaného dřevěného můstku přes hraniční Bystrý potok/Rauschenbach. Místo se nachází nedaleko lokality Horní Ves spadající pod obec Český Jiřetín. Most funguje jako nový hraniční přechod a je součástí turistické stezky. Díky novému mostu je stezka podél historického plavebního kanálu průchozí po celé své délce 18 kilometrů. Doplňují ji informační tabule, které turisty seznamují s historií Flájského plavebního kanálu.


Trocha  historie


Plavení dříví se v dávných časech odehrávalo na trase z flájské kotliny přes Český Jiřetín a dále do saského Clausnitz, kde kanál ústil do řeky Freiberské Muldy (Moldava). Dříví se tehdy skladovalo do doby plavení na louce u kanálu, kam se sváželo přes zimu a plavilo se v jarním období (jen po omezenou dobu) až do Freibergu v Sasku, kde se uskladňovalo a využívalo pro výrobu dřevěného uhlí.  Postupem doby se však prostředí kolem plavebního kanálu měnilo a  na tradici plavení dřeva, tolik typickou pro místní region, se zapomnělo. Přesto kanál svému účelu sloužil dlouhých 245 let, až do roku 1874. Při stavbě se využívalo výlučně místních materiálů – dřevo a kameny. Úsek nad Českým Jiřetínem je navíc ručně vytesán do skály.

Krušnohorské lidové tradice a hornictví

Výroba dřevěných hraček je úzce spjata s Krušnými horami a obyvateli horských vesnic. Prosadila se v 18. století, a to hlavně v oblasti Hory svaté Kateřiny a Horního Litvínova. Hračkářská výroba se vyvinula ze soustružnictví dřevěných výrobků. Na šlapacích soustruzích vznikala dílka, která těšila děti i dospělé v celé Evropě. Dokonce byl kolem roku 1860 otevřen obchodní dům s hračkami firmy C. A. Muller a Comp. v Horním Litvínově. Hračkářská výroba postupně zanikla na české straně Krušnohoří  na počátku 20. století, kdy docházelo k uzavírání hračkářských podniků a odlivu obyvatel. V současné době však opět dochází k obnově tradičních řemesel a my můžeme spatřit v době Vánoc vyzdobená okna malovanými dřevěnými figurkami louskáčků a kouřníků. Hlavním městem krušnohorského hračkářství je německé Kurort Seiffen, kde naleznete desítky obchůdků a muzeum hraček.

 

Hornictví
Ke Krušnohoří neodmyslitelně patří také hornictví. Po staletí bylo hornictvíí dominantním způsobem obživy a dodnes lze v krajině nalézt pozůstatky těžby. Ačkoliv na hřebeni hor se hornické tradice již nedochovaly, v podhůří nebo na německé straně si hornické slavnosti stále užít můžete.
Dnes jsou odkazy hornictví a těžby součástí atraktivní turistické nabídky v podobě Uhelných safari ap.

Přijďte se třeba jen kochat

Krušné hory si v posledních letech získaly oblibu u sportovců všeho druhu – v létě jsou vyhledávaným cílem pěších turistů a cyklistů, v zimě jejich svahy brázdí sjezdaři a snowboardisté, hřebenové partie křižují běžkaři. Málokdo ale ví, že Krušné hory skrývají také spoustu kulturních pokladů a dodnes se zde udržují krušnohorské tradice a řemesla, jejichž kořeny sahají hluboko do minulosti.
Za starých časů trávili Krušnohorci den především v lese a ve zdejších štolách či sklárnách, večer se pak věnovali ručním pracím. Tradiční ruční výrobu dřevěných hraček lze dodnes obdivovat v Nové Vsi v Horách nebo jen kousek za hranicemi v obci Seiffen. Nenechte si také ujít návštěvu unikátní sbírky dřevěných hraček od 17. století do současnosti v Manufaktuře snů v Annabergu-Buchholzi. Největšího louskáčka, který je se svou výškou 5,87 m zapsán i v Guinessově knize rekordů, najdete v obci Neuhausen nedaleko hraničního přechodu Mníšek. Po stopách sklářské historie v Krušných horách vás provede naučná stezka mezi obcemi Moldava a Holzhau.
Saská strana Krušnohoří proslula také jako kolébka automobilového průmyslu – město Zwickau je „rodištěm“ trabantu, legendárního vozu z NDR. Ve zdejším muzeu Augusta Horcha radostí zazáří oko každého fanouška historických veteránů. Vašeho moderního miláčka na čtyřech kolech pak doporučujeme provětrat na Krušnohorském autookruhu, který vás zavede na nejzajímavější místa na české straně hor, jako např. k Flájské přehradě, přesunutému dřevěnému kostelíku v Českém Jiřetíně, zámku Červený Hrádek, rozhledně na Růžovém vrchu u Hory Sv. Kateřiny a na řadu dalších míst.
Zážitek všem věkovým skupinám slibuje svezení vláčkem Moldaváčkem, který z Mostu do horské obce Moldava vyráží už téměř 120 let. Milovníci parních lokomotiv by si pak neměli nechat ujít jízdu krušnohorskými údolími některou ze čtyř dochovaných úzkokolejek na saské straně hor. Viadukty těchto železnic jsou technickými skvosty a jsou dokladem o šikovných rukách zdejších řemeslníků.

| | | |

SEVEROČESKÉ DOLY a.s.United Energy a.s.Severní EnergetickáNET4GASMostLitvínovÚstecký kraj