O Krušných horách

O Krušných horách

Krušnohorské lidové tradice a hornictví

Výroba dřevěných hraček je úzce spjata s Krušnými horami a obyvateli horských vesnic. Prosadila se v 18. století, a to hlavně v oblasti Hory svaté Kateřiny a Horního Litvínova. Hračkářská výroba se vyvinula ze soustružnictví dřevěných výrobků. Na šlapacích soustruzích vznikala dílka, která těšila děti i dospělé v celé Evropě. Dokonce byl kolem roku 1860 otevřen obchodní dům s hračkami firmy C. A. Muller a Comp. v Horním Litvínově. Hračkářská výroba postupně zanikla na české straně Krušnohoří  na počátku 20. století, kdy docházelo k uzavírání hračkářských podniků a odlivu obyvatel. V současné době však opět dochází k obnově tradičních řemesel a my můžeme spatřit v době Vánoc vyzdobená okna malovanými dřevěnými figurkami louskáčků a kouřníků. Hlavním městem krušnohorského hračkářství je německé Kurort Seiffen, kde naleznete desítky obchůdků a muzeum hraček.

 

Hornictví
Ke Krušnohoří neodmyslitelně patří také hornictví. Po staletí bylo hornictvíí dominantním způsobem obživy a dodnes lze v krajině nalézt pozůstatky těžby. Ačkoliv na hřebeni hor se hornické tradice již nedochovaly, v podhůří nebo na německé straně si hornické slavnosti stále užít můžete.
Dnes jsou odkazy hornictví a těžby součástí atraktivní turistické nabídky v podobě Uhelných safari ap.

Přijďte se třeba jen kochat

Krušné hory si v posledních letech získaly oblibu u sportovců všeho druhu – v létě jsou vyhledávaným cílem pěších turistů a cyklistů, v zimě jejich svahy brázdí sjezdaři a snowboardisté, hřebenové partie křižují běžkaři. Málokdo ale ví, že Krušné hory skrývají také spoustu kulturních pokladů a dodnes se zde udržují krušnohorské tradice a řemesla, jejichž kořeny sahají hluboko do minulosti.
Za starých časů trávili Krušnohorci den především v lese a ve zdejších štolách či sklárnách, večer se pak věnovali ručním pracím. Tradiční ruční výrobu dřevěných hraček lze dodnes obdivovat v Nové Vsi v Horách nebo jen kousek za hranicemi v obci Seiffen. Nenechte si také ujít návštěvu unikátní sbírky dřevěných hraček od 17. století do současnosti v Manufaktuře snů v Annabergu-Buchholzi. Největšího louskáčka, který je se svou výškou 5,87 m zapsán i v Guinessově knize rekordů, najdete v obci Neuhausen nedaleko hraničního přechodu Mníšek. Po stopách sklářské historie v Krušných horách vás provede naučná stezka mezi obcemi Moldava a Holzhau.
Saská strana Krušnohoří proslula také jako kolébka automobilového průmyslu – město Zwickau je „rodištěm“ trabantu, legendárního vozu z NDR. Ve zdejším muzeu Augusta Horcha radostí zazáří oko každého fanouška historických veteránů. Vašeho moderního miláčka na čtyřech kolech pak doporučujeme provětrat na Krušnohorském autookruhu, který vás zavede na nejzajímavější místa na české straně hor, jako např. k Flájské přehradě, přesunutému dřevěnému kostelíku v Českém Jiřetíně, zámku Červený Hrádek, rozhledně na Růžovém vrchu u Hory Sv. Kateřiny a na řadu dalších míst.
Zážitek všem věkovým skupinám slibuje svezení vláčkem Moldaváčkem, který z Mostu do horské obce Moldava vyráží už téměř 120 let. Milovníci parních lokomotiv by si pak neměli nechat ujít jízdu krušnohorskými údolími některou ze čtyř dochovaných úzkokolejek na saské straně hor. Viadukty těchto železnic jsou technickými skvosty a jsou dokladem o šikovných rukách zdejších řemeslníků.

|

United Energy a.s.MostPRVNÍ MOSTECKÁ a.s.LitvínovLom u MostuNET4GASJIrkov