Aktuality

Aktuality

Nová stezka pro skialpinisty v Hrobě na Teplicku

V Hrobě na Teplicku označili naučnou stezku pro začínající skialpinisty. Na šesti tabulích na bývalé sjezdovce u lyžařského střediska Bouřňák vysvětlují základy techniky pohybu v terénu a nebezpečí lavin v češtině i němčině.

Drsná krajina s čistou duší

Destinační agentura Krušné hory pokračuje v aktivní prezentaci Krušných hor. Během letošního podzimu vydala již druhý propagační materiál o své destinaci.

Vycházková trasa Paraplíčko

8. listopadu 2012 - Lesy ČR zítra, v pátek 9. listopadu, slavnostně otevřou u lázeňského města Dubí na Teplicku novou vycházkovou trasu nazvanou Paraplíčko. Ta navazuje na areál místních Tereziiných lázní Dubí. Návštěvníky provází nejen komplexem zdejších lesů, ale seznamuje je také se samotným městem a historií lázní.

Těšte se i na léto

Už jste začali přemýšlet o tom, kam letos vyrazíte na dovolenou? Pokud jste příznivci aktivního pohybu, nevyhledáváte masovost a rádi se podíváte i k sousedům, jsou pro vás Krušné hory jako stvořené.
Na nejzajímavější místa vás zavedou značené turistické stezky. Tím nejlepším, co Krušné hory nabízejí na německé straně, vás provede 289 km dlouhá Hřebenovka. Německy „Kammweg“ vede od východu na západ z Altenbergu-Geisingu podél česko-saské hranice až do Blankensteinu v Durynsku a v jejím průběhu můžete obdivovat přírodní krásy jako skalní varhany Hirtstein, pozorovat vzácnou faunu a floru, kochat se výhledy z řady rozhleden, nebo navštívit některou ze 150 řemeslných dílen s ukázkami lidových řemesel. K neméně atraktivním cílům vás na české straně zavede červená turistická stezka. Nechte se zlákat k túře na skalní Sfingy u Měděnce, k Novodomskému rašeliništi, na rozhlednu Jeřabina, k přírodní rezervaci Černý rybník či podél Flájského plavebního kanálu. Zážitek slibuje i svezení lanovkou na Komáří vížku, která letos slaví 60. výročí.
Netradiční způsob prozkoumání Krušných hor nabízí stále oblíbenější geocaching. Novodobé poklady v zemi zavedou zvídavé hledače na místa, o kterých se v běžných turistických průvodcích nedočtou. Například prostřednictvím série osmi cachí se můžete vydat po stopách zmizelých obcí na Chomutovsku. Místo klasických geocachových pokladů zde najdete detailní popis místa s přiloženým aktuálním leteckým snímkem a mapou ze 30. let, díky nimž můžete porovnat, jak se místo v průběhu necelého století změnilo.

Na kolo?

Krušné hory můžete prozkoumat také v sedle kola. V létě mohou Krušné hory nabídnout kromě úkrytu před vedry panujícími v nížinách hlavně perfektní podmínky pro cyklistiku. Aniž byste ztratili výšku můžete přejet celý hřeben hor po Krušnohorské magistrále od Děčínského Sněžníku až po Klínovec. Stoupání je to více než pozvolné. Silnice jsou ve většině případů s novým asfaltovým povrchem. V každé obci se můžete občerstvit. Výjezd na Klínovec směrem od Chomutova je tradiční výpravou pro všechny cyklisty. Prudké jižní svahy východního Krušnohoří zase protrénují vaše svaly a plíce. Odměnou jsou právě ty hluboké výhledy, jako třeba z Komáří vížky. Na hřebeni hor panuje také malý provoz, takže se nemusíte bát kličkování na příliš frekventovaných silnicích. Pokud preferujete jízdu na horském kole, tak stezky po hřebeni vás provedou malebnými zákoutími i neokoukanými výhledy.

Kdo si rád zasoutěží, může změřit síly na některém z řady cyklistických závodů jako např. Krušnohorské peklo a Krušnoman na Klínech, Pec Cup ve Vysoké Peci, EBM v Seiffenu, Vier-Hübel-Tour kolem Oberwiesenthalu, či Mad East Challenge 500 v Altenbergu.

Trekking?

Krušné hory jsou pro pěší turistiku jako stvořené. Nabízejí se jak příjemné procházky po hřebeni hor, tak náročnější stoupání po jižním svahu hor směrem vzhůru k hlavním vrcholům jako Loučná, Medvědí skála či Meluzína. Na cestě můžete potkat prudké potoky, které se skoro mění ve vodopády jako například v oblasti Lesenské pláně. Krásná procházka vede Bezručovým a Prunéřovským údolím či Šumným dolem. Na hornické památky narazíte v okolí vodní nádrže Přísečnice a Komáří vížky. Tolik charakteristická rašeliniště budou vaším cílem v okolí Bezručova údolí a Pramenáče. Nejbarevnější louky si vyfotografujete v okolí Fojtovic, Moldavy, Kalku či Přísečnice. Na podzim zase budete obdivovat krásu tzv. „české mlhy – Böhmische Nebel“. Pro fotografy platí doporučení jít podél její horní hladiny.

Krušnými horami na koloběžkách i kolech

Pokud máte chuť na pohodový výlet krásnou krajinou Krušných hor, nabízí agentura ZIMLET Klíny sjezd na horských koloběžkách z Lesné do Brandova podél Telčského potoka.

| | | | |

SEVEROČESKÉ DOLY a.s.LitvínovPRVNÍ MOSTECKÁ a.s.MostNET4GASJIrkovLom u Mostu