Aktuality

Aktuality

Nová stezka pro skialpinisty v Hrobě na Teplicku

V Hrobě na Teplicku označili naučnou stezku pro začínající skialpinisty. Na šesti tabulích na bývalé sjezdovce u lyžařského střediska Bouřňák vysvětlují základy techniky pohybu v terénu a nebezpečí lavin v češtině i němčině. V okolí je pak vyznačeno dalších několik tras. ČTK to řekl jeden z průvodců Petr Machold.

Skialpinismus je v Česku stále populárnější. Speciální lyže pro pohyb ve volném terénu se na první pohled podobají sjezdovým, ale mají volnou patu. Ta společně se speciálními pásy připevněnými na skluznici umožňuje stoupat do svahu.

"Výstupová trasa vede po staré sjezdovce, která se už nepoužívá. Je na ní šest cedulí, každá s jiným tématem," vysvětlil Machold. Další dvě stojí v místě, kde padají laviny, a informují o lavinovém nebezpečí. "Tam děláme pro zájemce i kurzy záchrany z laviny," dodal průvodce. Výroba cedulí podle něj vyšla asi na 150.000 korun.

Podle Macholda ve většině lyžařských středisek skialpinisty nevidí rádi, spolupráci se SportCentrem Bouřňák si ale pochvaluje. "Dole u vleku je půjčovna, kde lze půjčit i skialpové vybavení. Dohodnout si lze i průvodce," doplnil.

Naučná stezka je jedním ze způsobů, jak se příznivci skialpinismu snaží svůj koníček dostat mezi širokou veřejnost. Jen v okolí Bouřňáku je pro tyto nadšence deset tras. "Řekl bych, že vloni tady byl stejný počet lyžařů jako skialpinistů. Ještě než se rozjely vleky, už tady bylo plno," dodal.

Už letos se na Bouřňáku konaly také první skialpinistické závody. Další ročník je naplánovaný na leden příštího roku a bude součástí českého poháru a nominací na mistrovství světa.

Zdroj informací: Zpravodajství ČTK

PRVNÍ MOSTECKÁ a.s.SEVEROČESKÉ DOLY a.s.MostJIrkovUnited Energy a.s.Severní EnergetickáLitvínov