Aktuality

Aktuality

Replika rozhledny na Klínovci otevřena veřejnosti

Novostavba, která je přesnou napodobeninou historické rozhledny, je definitivně zpět a přístupná veřejnosti. Za příznivého počasí bude otevřená celoročně každý den od 9 do 17 hodin.

 

Zchátralou památkově chráněnou rozhlednu začali stavbaři kámen po kameni rozebírat v létě 2012.

    

"Tato rekonstrukce je ojedinělá už svým principem, tedy nakládáním s původní hmotou rozhledny. Takový způsob se běžně používá třeba v případě oprav japonských dřevěných klášterů, pro které jsou typické tradiční materiály," uvedl při zahájení opravy ředitel loketských památkářů Tomáš Karel.

    Z původní stavby se na své místo vrátily jen některé části. Například schodišťové stupně, dláždění ochozu nebo sloupoví.

    Ostatní už nepoužitelné prvky konstrukce nahradili stavbaři novými. Z velké části původní je také střecha, kterou na kopii klínovecké věže jeřáby nasadily koncem letošního července.

    

Vstupné: 25 korun na osobu (děti do 7 let zdarma)

    Rodinné vstupné: 50 korun

    Aktuální informace: božídarské infocentrum: 359 571 007, 603 539 020, www.bozidar.cz

    

   

Nové infocentrum v Chomutově

Město Chomutov se může pyšnit krásným novým infocentrem, které bude poskytovat svoje služby jak návštěvníkům, tak i občanům města. „Vnější fasáda koresponduje s okolní městskou památkovou zónou, vnitřní prostor překvapí nadčasovým interiérem a moderními technologiemi a službami,“ řekl při příležitosti otevření nového infocentra primátor města Jan Mareš. Návštěvníci zde mohou najít nejen turistické informace a využít služby, které centrum poskytuje, ale dokonce výzdoba a zařízení umožňují fenomén dnešní doby – zážitky.

--------------------------------------------------------------------------------


Nové infocentrum stojí na místě bývalé městské tržnice. Nevzhledná stavba z 80. let byla vloni zbourána a na jejím zhruba čtvrtinovém půdorysu byla za necelého půl roku postavena nová. Vnější plášť s kamenným obkladem doplněný o historický znak, jenž zdobil bývalou tržnici, přirozeně doplňuje městskou památkovou zónu. Dotyková obrazovka před vstupem však napovídá, že vnitřek bude moderní. „Naším záměrem bylo vybudovat funkční interiér s moderními technologiemi a službami. Pro ty, kteří nepotřebují podrobné informace o Chomutovu nebo třeba čekají ve frontě, jsme vyzdobili prostor fotostěnou, časovou osou a směrovou růžicí,“ představila infocentrum projektová manažerka Hana Nováková.

 

Prvním zážitkem pro návštěvníky je hned na zemi u vchodu směrová růžice, která nejen že napoví směr světových stran, ale také směr a vzdálenost k turistickým atraktivitám města a světovým metropolím. Historii Chomutova zase připomene časová osa s důležitými daty a fotografiemi. „Časovou osu zakončuje vtipný sci-fi obrázek toho, jak si lidé v počátku 20. století představovali, že bude centrum města vypadat v budoucnosti,“ doplnila Nováková. Vnitřnímu prostoru dominuje velký obloukový obslužný pult, fotostěna s přírodními atraktivitami, lentikulární obrázek městské věže a logo města. Nechybí ani velký dotykový monitor, který je, jako ten venkovní, vybavený aplikací echomutov.cz, jízdními řády a mapami.    

V zadní části budovy budou v provozu veřejné záchodky, tak jako tomu bylo u městské tržnice. Provozovat je budou Technické služby města Chomutova, a to bezobslužným turniketovým systémem. Cena za použití bude 10 korun a provozní doba denně od 6,30 do 17, v neděli od 9 hodin.

 

Nové městské infocentrum bylo postaveno od května do listopadu 2012 za 15,3 milionu korun, z čehož dotace EU tvoří 12,3 milionu. Do nového prostoru svoji činnost převedlo stávající informační centrum, které doposud sídlilo v zadním traktu starobylé radnice. I nadále bude plnit činnost turistického informačního centra, ale zároveň zde i občanům města prodává vstupenky na různé akce. „Nové infocentrum je tak pomyslnou reprezentativní vstupní branou do našeho města. Přeji mu mnoho zákazníků a klientů, kterým využití jeho služeb přinese užitek a samé příjemné zážitky,“ dodal primátor Mareš.

 

Zdroj: Šárka Schönová, tisková mluvčí, město Chomutov

Nová stezka pro skialpinisty v Hrobě na Teplicku

V Hrobě na Teplicku označili naučnou stezku pro začínající skialpinisty. Na šesti tabulích na bývalé sjezdovce u lyžařského střediska Bouřňák vysvětlují základy techniky pohybu v terénu a nebezpečí lavin v češtině i němčině.

Drsná krajina s čistou duší

Destinační agentura Krušné hory pokračuje v aktivní prezentaci Krušných hor. Během letošního podzimu vydala již druhý propagační materiál o své destinaci.

Vycházková trasa Paraplíčko

8. listopadu 2012 - Lesy ČR zítra, v pátek 9. listopadu, slavnostně otevřou u lázeňského města Dubí na Teplicku novou vycházkovou trasu nazvanou Paraplíčko. Ta navazuje na areál místních Tereziiných lázní Dubí. Návštěvníky provází nejen komplexem zdejších lesů, ale seznamuje je také se samotným městem a historií lázní.

Těšte se i na léto

Už jste začali přemýšlet o tom, kam letos vyrazíte na dovolenou? Pokud jste příznivci aktivního pohybu, nevyhledáváte masovost a rádi se podíváte i k sousedům, jsou pro vás Krušné hory jako stvořené.
Na nejzajímavější místa vás zavedou značené turistické stezky. Tím nejlepším, co Krušné hory nabízejí na německé straně, vás provede 289 km dlouhá Hřebenovka. Německy „Kammweg“ vede od východu na západ z Altenbergu-Geisingu podél česko-saské hranice až do Blankensteinu v Durynsku a v jejím průběhu můžete obdivovat přírodní krásy jako skalní varhany Hirtstein, pozorovat vzácnou faunu a floru, kochat se výhledy z řady rozhleden, nebo navštívit některou ze 150 řemeslných dílen s ukázkami lidových řemesel. K neméně atraktivním cílům vás na české straně zavede červená turistická stezka. Nechte se zlákat k túře na skalní Sfingy u Měděnce, k Novodomskému rašeliništi, na rozhlednu Jeřabina, k přírodní rezervaci Černý rybník či podél Flájského plavebního kanálu. Zážitek slibuje i svezení lanovkou na Komáří vížku, která letos slaví 60. výročí.
Netradiční způsob prozkoumání Krušných hor nabízí stále oblíbenější geocaching. Novodobé poklady v zemi zavedou zvídavé hledače na místa, o kterých se v běžných turistických průvodcích nedočtou. Například prostřednictvím série osmi cachí se můžete vydat po stopách zmizelých obcí na Chomutovsku. Místo klasických geocachových pokladů zde najdete detailní popis místa s přiloženým aktuálním leteckým snímkem a mapou ze 30. let, díky nimž můžete porovnat, jak se místo v průběhu necelého století změnilo.

Na kolo?

Krušné hory můžete prozkoumat také v sedle kola. V létě mohou Krušné hory nabídnout kromě úkrytu před vedry panujícími v nížinách hlavně perfektní podmínky pro cyklistiku. Aniž byste ztratili výšku můžete přejet celý hřeben hor po Krušnohorské magistrále od Děčínského Sněžníku až po Klínovec. Stoupání je to více než pozvolné. Silnice jsou ve většině případů s novým asfaltovým povrchem. V každé obci se můžete občerstvit. Výjezd na Klínovec směrem od Chomutova je tradiční výpravou pro všechny cyklisty. Prudké jižní svahy východního Krušnohoří zase protrénují vaše svaly a plíce. Odměnou jsou právě ty hluboké výhledy, jako třeba z Komáří vížky. Na hřebeni hor panuje také malý provoz, takže se nemusíte bát kličkování na příliš frekventovaných silnicích. Pokud preferujete jízdu na horském kole, tak stezky po hřebeni vás provedou malebnými zákoutími i neokoukanými výhledy.

Kdo si rád zasoutěží, může změřit síly na některém z řady cyklistických závodů jako např. Krušnohorské peklo a Krušnoman na Klínech, Pec Cup ve Vysoké Peci, EBM v Seiffenu, Vier-Hübel-Tour kolem Oberwiesenthalu, či Mad East Challenge 500 v Altenbergu.

Trekking?

Krušné hory jsou pro pěší turistiku jako stvořené. Nabízejí se jak příjemné procházky po hřebeni hor, tak náročnější stoupání po jižním svahu hor směrem vzhůru k hlavním vrcholům jako Loučná, Medvědí skála či Meluzína. Na cestě můžete potkat prudké potoky, které se skoro mění ve vodopády jako například v oblasti Lesenské pláně. Krásná procházka vede Bezručovým a Prunéřovským údolím či Šumným dolem. Na hornické památky narazíte v okolí vodní nádrže Přísečnice a Komáří vížky. Tolik charakteristická rašeliniště budou vaším cílem v okolí Bezručova údolí a Pramenáče. Nejbarevnější louky si vyfotografujete v okolí Fojtovic, Moldavy, Kalku či Přísečnice. Na podzim zase budete obdivovat krásu tzv. „české mlhy – Böhmische Nebel“. Pro fotografy platí doporučení jít podél její horní hladiny.

Krušnými horami na koloběžkách i kolech

Pokud máte chuť na pohodový výlet krásnou krajinou Krušných hor, nabízí agentura ZIMLET Klíny sjezd na horských koloběžkách z Lesné do Brandova podél Telčského potoka.

| |

Ústecký krajLitvínovLom u MostuPRVNÍ MOSTECKÁ a.s.SEVEROČESKÉ DOLY a.s.Severní EnergetickáJIrkov