Trasy

Průvodce Krušnými horamiKategorie

Více

Oblast

Určeno pro


Méně

Oblast

Kategorie

Jak

Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

Oblast

Mapa Krušných hor

Načítám mapu…

  Magazín Brána do Čech

  Trasy v Krušných horách

  Z Oseku do křemencového skalního městečka

  Vytvořil: Brána do čech (info(zavináč)branadocech.cz)

  Oblast: Duchcov

  Bod zájmu: Pěší

  Určeno pro: Rodina, Děti a mládež, Zdatný turista, Senior

  Jak: Pěšky

  Praktické informace:

  Adresa: Osek

  Pojďte se s námi toulat po malebném historickém městečku Osek, do jehož pestré historie nám umožní nahlédnout naučná stezka „Přírodou a dějinami Oseka“. Během krátkého okruhu se seznámíme s řadou městských památek, kterým vévodí soubor staveb cisterciáckého kláštera. V  prastarých bukových lesích pak objevíme unikátní křemencové skalní městečko se zkamenělinami sladkovodních mlžů a výlet můžeme završit osvěžením v přírodním koupališti u Oseckého rybníka. 

  Středem našeho výletu je historické městečko Osek, jehož výraznou dominantou je rozsáhlý cisterciácký klášter z roku 1196. Dnešní barokní podobu získal původně románský klášter v letech 1712-18. Vznikla tak trojlodní bazilika s bohatou štukovou výzdobou, freskami, krásnou sochařskou výzdobou a obrazy, jež dotváří velkolepý interiér. V monumentálním areálu kláštera byla vybudována tříúrovňová terasovitá zahrada, doplněna bazény s chrliči, fontánami s mytologickými ženskými postavami a vázami s reliéfy, či sallou terrenou při ohradní zdi. Vše dohromady podpořené hodnotnými okrasnými dřevinami tvořilo pozoruhodný krajinářský celek. Vysokou historickou hodnotu tohoto stavebního díla můžeme obdivovat v rámci hodinové prohlídky s výkladem.

  Malebné historické centrum okolo náměstí nám vedle historických budov nabídne i příjemná místa k posezení, kde můžeme rozjímat nad šálkem kávy. Pokud jsme během prohlídky kláštera museli děti chlácholit vidinou lahodné zmrzliny, pak právě zde můžeme naplnit jejich mlsné tužby. Od rozcestí Osek - náměstí, klášter vyrážíme po červené a modré značce směr “Osek, horní nádraží”. Na okraji obce u železnice narazíme na památník Nelsonské katastrofy, který byl vyhlášen národní kulturní památkou. Z 1. informační tabule Naučné stezky (dále jen NS) se dovídáme, že pomník je věnován památce 144 obětí důlní katastrofy na dole Nelson III z 3.ledna 1934. Od památníku se bude naše procházka řídit značením naučné stezky „Přírodou a dějinami Oseka“. Chvíli se budeme vracet stejnou cestou k odbočce k přírodnímu koupališti u Oseckého rybníka.

  Areál autokempu a penzionu Horal nabízí rekreační a sportovní vyžití a obzvláště v létě pak i různé kulturní akce. Přírodní koupaliště a sportoviště včetně dětského hřiště v areálu kempu nám přijdou vhod odpoledne po absolvování tohoto výletu. Druhým zastavením NS je „Manufaktura v Oseku“. V historické patrové barokní budově založil již r. 1697 opat oseckého kláštera Benedikt Littwerich první manufakturu na výrobu punčoch v českých zemích. Z okraje městečka se jako mávnutím kouzelného proutku ocitneme v Oseckém lese, kde narazíme na pokusnou plochu ochrany lesních mravenců (3. zastavení NS). Z informační tabule pak můžeme poučit své děti o důležité roli nástupců „Ferdy Mravence“ z rodu formica, kteří zde ochraňují les před škodlivým lesním hmyzem. Cílem našeho putování je chráněná přírodní památka, skalnatý útvar Salesiova výšina (4. zast. NS). Jde o geologickou zvláštnost zajímavou i z paleontologického hlediska. V pozoruhodném křemencovém skalním městečku si totiž mohou děti připadat jako ve filmu „Cesta do pravěku“ a objevovat zde ve skalách otisky jader a skořápek sladkovodních mlžů. Jedinečnost této lokality podtrhují i letité buky, které díky růstu na kamenných blocích mají mnohdy bizarní tvary. Po důkladném prozkoumání všech zákoutí a labyrintů skalního městečka se budeme pomalu vracet zpět. Jdeme pro změnu však po žluté turistické značce, kterou jsme již dříve párkrát křižovali. Vyjdeme z lesa a okolo Oseckého rybníka obklopeného rybáři, dojdeme k přírodnímu koupališti a autokempu. Relaxací u vody tak můžeme uzavřít celý tento dobrodružný výlet.  

  Líbí se: 0× Nelíbí se: 0×

  Komentáře  Opište kód

  United Energy a.s.JIrkovSeverní EnergetickáMostÚstecký krajSEVEROČESKÉ DOLY a.s.Litvínov