Služby

Průvodce Krušnými horamiKategorie

Více

Oblast

Určeno pro


Méně

Oblast

Kategorie

Jak

Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

Oblast

Mapa Krušných hor

Načítám mapu…

Magazín Brána do Čech

Služby v Krušných horách

Jirkovské sklepení

Vytvořil: Tomáš Růžek (ruzek.t(zavináč)kr-ustecky.cz)

Oblast: Jirkov

Bod zájmu:

Určeno pro:

Jak:

Praktické informace:

GPS: 50°30'7.068376026003875"N, 13°26'52.628173828943545"E

Web: www.jirkov.cz/volny-…

Email: info.centrum@jirkov.cz

Telefon: 474 654 265

Adresa: Kostelní 47, 431 11 Jirkov

Jirkovské podzemí odjakživa přitahuje milovníky legend. Pověsti hovoří o tom, že chodby spojují město se vzdáleným okolím.

Snad je to pravda, každopádně jsou chodby jedinečným dokladem rozmachu Jirkova v 2. polovině 16. století. Hloubeny byly totiž v sousedství mnohem rozsáhlejšího díla – dolů na kamenečnou břidlici na severním a východním okraji města.

Na počátku vzniku unikátního podzemí stálo rozhodnutí chránit dokumenty, zboží a potraviny před požárem. Ten Jirkov zpustošil roku 1555 a tehdy se začalo v pískovcovém pahorku mezi dnešními ulicemi Tyršova a Vinařická s hloubením sklepa. Záhy měšťané zjistili, že sklepy poskytují příhodné podmínky k uchovávání a dokvašování piva. Od té doby byly sklepy spojovány se zdejším proslulým pivovarnictvím.Během výstavby mezi léty 1555–1596 vznikla síť chodeb s až 150 výklenky a komorami, které byly také pronajímány občanům a obchodníkům. Hospodářská podzemní stavba nejméně jedenkrát v historii plnila i obranný účel. Bylo tomu především za 2. světové války, když se v podzemí usídlila jednotka wehrmachtu. Na dalších 70 let sklepy ztratily pro město význam, byly proto uzavřené, využívané jen dobrodruhy z řad mládeže. Až nebezpečí sesuvů přimělo vedení města k hledání opatření, které ve spolupráci s odborníky vyústilo v rekonstrukci sklepů a k jejich otevření veřejnosti, ke kterému došlo na jaře roku 2007.

Návštěvu sklepů zajišťují pracovníci informačního centra.

Líbí se: 0× Nelíbí se: 0×

KomentářeOpište kód

PRVNÍ MOSTECKÁ a.s.LitvínovLom u MostuSeverní EnergetickáUnited Energy a.s.NET4GASJIrkov