Služby

Průvodce Krušnými horamiKategorie

Více

Oblast

Určeno pro


Méně

Oblast

Kategorie

Jak

Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

Oblast

Kategorie

Oblast

Mapa Krušných hor

Načítám mapu…

Magazín Brána do Čech

Služby v Krušných horách

Muzeum města Duchcova

Vytvořil: Městské informační centrum Duchcov (info.duchcov(zavináč)tiscali.cz)

Oblast: Duchcov

Bod zájmu:

Určeno pro: Rodina, Senior

Jak: Autem, Na kole, Pěšky

Praktické informace:

GPS: 50°36'12.228619661999005"N, 13°44'43.82091522216797"E

Web: muzeum.duchcov.sweb.cz

Email: muzeum.duchcov@tiscali.cz

Telefon: 417 835 526

Adresa: Masarykova 71/7, 419 01 Duchcov

Expozice Historie města Duchcova

Návštěvníci muzea se mohou seznámit s bohatou historií Duchcova a jeho přilehlého okolí v naší expozici. Průřez historií počíná od dob nejstarších a jeho součástí je i expozice archeologických nálezů dob prehistorických. Z doby laténské je zde vystaven tzv. Duchcovský poklad, který byl nalezen při čištění Obřího pramene v Lahošti v roce 1882 a jeho součástí bylo několik set bronzových předmětů, především pak spon s ozdobně řešenými lučíky, které do dějin archeologie vstoupily jako spony duchcovského typu. Z období středověkých dějin města si mohou návštěvníci prohlédnout řadu archelogických nálezů odhalených při výkopech v jádru města poblíž nejstaršího duchcovského kostela sv. Jiří. Neodmyslitelnou součástí dějin města v době novověké je působnost rodu Valdštejnů a na sklonku 18. st. osobnost G. Casanovy, kterému je věnována část expozice. Poslední místnost expozice je tematicky věnována rozvoji města v 19. a 20. st. a zachycuje intenzivní rozvoj hornictví a sklářství. Součástí expozice je rovněž prezentace historických filmových materiálů zachycujících město Duchcov.

 

Unikátní casanovistická badatelna

Specializovanou casanovistickou badatelnu (jedinou svého druhu na světě), která vznikla především zásluhou duchcovského patriota Josefa Zády (+2002). Nejvzácnější částí casanovistických sbírek je kolekce Bernharda Marra s litografickými kopiemi pozůstalosti G.Casanovy, monotematickou knihovnou zaměřenou na Casanovu nebo rozsáhlou korespondencí B.Marra s evropskými casanovisty. Nově přibyla do badatelny také řada dopisů Marca Leeflanga, které dokumentují jeho casanovistické bádání v průběhu několika posledních desetiletí. Badatelna Muzea města Duchcova je zájemcům přístupna vždy po celou otvírací dobu muzea. Návštěvy mimo otvírací dobu je třeba objednat v předstihu.

 

Poppelova výstavní síň Muzea města Duchcova

Tato výstavní síň se nachází v památkově chráněném objektu v Masarykova ulici, který prošel v letech 1995-1997 rozsáhlou rekonstrukcí a stal se tak důstojným místem pro Muzeum města Duchcova. Ve výstavní síni pojmenované po duchcovském sochaři Janu Ignáci Poppelovi se konají pravidelné a celoroční výstavy.

 

 

 

Líbí se: 0× Nelíbí se: 0×

KomentářeOpište kód

LitvínovSeverní EnergetickáPRVNÍ MOSTECKÁ a.s.JIrkovÚstecký krajSEVEROČESKÉ DOLY a.s.NET4GAS